Kiitoksia Tohtori.fi lukijoille. Sivusto uudistuu loppuvuoden aikana ja jatkossa löydät Tohtorin sisällön Terve.fi -sivuilta. Tämä takia et mahdollisesti löydä etsimääsi täältä tai sinut ohjataan Terve.fi -sivulle.

Silmäklinikka
Etsi lääkäri
Etsi hammaslääkäri
Silmäklinikka Silmäklinikka sisältää tietoa näköön vaikuttavista muutoksista ikänäöstä silmänpainetautiin ja silmäluomen vaivoihin. Huonontunut näkö vaatii oikeanlaista hoitoa ja sopivat apuvälineet.

Klinikkauutisia

Pienempi fontti Suurempi fontti   Tulosta Lähetä ystävälle

Kaihi vaivaa statiinien käyttäjiä

Julkaistu 14.10.2013

Statiini-kolesterolilääkkeitä käyttävät saattavat sairastua kaihiin muita herkemmin, tuore yhdysvaltalaistutkimus osoittaa. Jos havainto varmistuu lisätutkimuksissa, voivat statiinilääkitykset olla merkittävä kaihin riskitekijä.

Kaihi on yleisimpiä näkövammaisuuden ja sokeuden aiheuttajia maailmassa. Noin joka kolmas yli 65-vuotias kärsii jonkinasteisesta kaihista.


Yhdysvaltalaisten tulokset julkaistiin JAMA Ophthalmology -lehdessä, ja niiden perusteella statiinilääkityksellä olevien riski sairastua kaihiin on noin kolmanneksen suurempi kuin samanikäisten, jotka eivät käytä statiineja.


Yhteys havaittiin senkin jälkeen, kun analyysissa huomioitiin monia kaihin riskitekijöitä. Tutkimusasetelman vuoksi tutkijat eivät kuitenkaan voi sulkea pois mahdollisuutta, että statiinien lisäksi jokin muu tekijä selittäisi yhteyden. Tulokset antavat joka tapauksessa aiheen harkita tarkoin statiinilääkityksiä etenkin iäkkäillä potilailla, joilla on valmiiksi kaihin riskitekijöitä.


Tutkimuksessa hyödynnettiin lähes 14 000 statiineja käyttävän ja 33 000 verrokin terveysrekisteritietoja vuosilta 2003–2010.


Uutispalvelu Duodecim


Lähde: JAMA Ophthalmology 2013


Copyright Duodecim 2013





Arvostele artikkeli
5.0 (3 arvostelua)
Tämä artikkeli antoi minulle riittävästi tietoa:
Ei pidä paikkaansa Pitää paikkansa

tutustu Silmäklinikkaan



PalveluinfoSivukarttaPalauteMediatiedot