Kiitoksia Tohtori.fi lukijoille. Sivusto uudistuu loppuvuoden aikana ja jatkossa löydät Tohtorin sisällön Terve.fi -sivuilta. Tämä takia et mahdollisesti löydä etsimääsi täältä tai sinut ohjataan Terve.fi -sivulle.

Foorumi
Kirjoittaja Viesti

nainen

nainen

Otsikko: E-pillerit ja haluttomuus/masennus

Lähetetty: Ma Lok 14. 2013 - 21:04

Lainaa | Ilmoita

Onko muille tullut masennusta ja/tai haluttomuutta vuosien e-pillereiden käytön jälkeen?
Olen käyttäny pillereitä n.8vuotta. Vuosien saatossa kokeillu kolmea eri merkkiä nyt viimeiset vuodet käytössä ollut femoden. Nyt halut on kadonneet lähes kokonaan ja lievää masennustakin on. Mietin voiko tämä johtua pillereistä ja onko mahdollista että tällaiset oireet alkaisivat vasta vuosien käytön jälkeen.
Tekisi mieli kokeilla olla ilman pillereitä ja katsoa muuttuuko mikään, mutta en voi sietää menkkoja enkä voi kuvitellakaan että kärsisin niistä yhtään useammin kuin nyt. Nyt syön vajaa kaksi liuskaa putkeen. (vajaa siksi että menkat alkaa väkisin kesken toisen liuskan).
Viestejä: 1 | Luettu: 22,180
 

PalveluinfoSivukarttaPalauteMediatiedot